JAK VYBRAT SPRÁVNÁ OKNA?
Nejprve si specifikujte základní představu o nových oknech, tedy jak mají vaše vysněná okna vypadat – jejich materiál, design, barva a členitost. Inspiraci vám poskytne internet, domy v sousedství nebo na výletě. Noste při sobě fotoaparát a jakmile narazíte na okna vašich představ, vyfoťte si je. Dále si ujasněte, jak se mají okna otevírat a jak je budete používat.
Před samotným výběrem oken vám tedy doporučujeme odpovědět si na několik základních otázek, které ovlivní finální nákup:
Výběr materiálu je subjektivní a pro někoho i pocitová záležitost. Pokud preferujete přírodní materiály a na pohled hřejivý vzhled, budou pro vaše vysněné bydlení nejvhodnější moderní dřevěná euro-okna.
V případě, že patříte k těm, kteří vyhledávají nadčasový design a vynikající odolnost vůči povětrnostním vlivům, zvítězí u vás zřejmě dřevo-hliníková okna.
U kvalitních oken jsou dnes materiály téměř rovnocenné, liší se jen v drobných fyzikálně-technických nuancích. Berte tedy ohled zejména na vaše potřeby, dále na typ a charakter samotného domu. Seriózní firma vám prostřednictvím svého proškoleného personálu navrhne vhodné řešení šité na míru vašim přáním a možnostem.
Nejdůležitější je vlastní představa. Vnější odstín výplně je vhodné zvolit s ohledem na charakter celého domu, typ omítky i střešní krytiny. Vnitřní odstín zvolte podle barevnosti stěn a celkového vybavení interiéru. Opět záleží na vašem pocitu jakou barvu byste chtěli mít v místnostech. Pokud si sami nevíte rady, doporučeujeme Vám kvůli sladění barev oslovit například interiérového návrháře.
Dnes je možné zvolit si vnější i vnitřní odstíny podle vzorníku RAL (vozník), ale u dřeva doporučujeme na základně našich zkušeností, vybrat si ze vzorníku lazur (vozník). Lazura lépe zvýrazní přírodní a jedinečnou kresbu dřeva. Celé okno a dveře pak vypadají více naturalisticky.
U novostaveb jsou rozměry ve velké míře dány již v projektové dokumentaci. U rekonstrukcí jsou rozměry závislé na velikosti stávajících výplní. V jiném případě je vhodné držet se optimálních rozměrů a vyhýbat se příliš malým nebo naopak nadrozměrným prvkům. U atypických oken nelze srovnávat obsluhu a životnost (například obloukobá nebo šikmá okna) s okny standardními čtvercového nevo obdelníkového tvaru.
Samotné otevírání oken je složitější otázka. Nejčastěji vyhrává praktičnost dané výplně. Otevírání může být také předem jasné již se samotného projektu. Pokud je výběr na vás samotných, nevyplatí se ho podcenit. Sami si vyzkoušejte jak chcete, aby se vaše okna otvírala. Na jakou stranu, zda se vám v této místnosti bude hodit prvek otvíravý nebo otvíravě sklopný a další. Otvírání oken také plánujte v závislosti na vnitřním vybavení místnosti, aby oknu nic nebránilo v otevření, aby do něčeho nenaráželo či se o něco nerozbilo.
Za rozmyšlení stojí i optické členění průhledných částí oken horizontálními či vertikálními profily uvnitř okna nebo vně. Členění uvnitř dvojskla nebo trojskla je praktičtější na samotnou údržbu oken. Při jejich mytí nepřekáží žádná příčka. U větších oken jsou praktičtější naopak sklodělící příčky, které lépe stabilizují větší prosklenou plochu a usnadní výměnu zasklení v případě jeho náhodného rozbití.
Díky moderním technologiím umíme v dnešní době vyrobit jakýkoli rozměr, tvar, otevírání a členění okna. Zapojit tak můžete nejen architektovu, ale i vlastní představivost. Pokud si sami nevíte rady, rádi vám s návrhem poradíme a jistě společně dojdeme k ideálnímu řešení.
Při výběru oken je součástí také výběr stínící techniky. Její dodatečný výběr a montáž může být již omezen rozměry, otevíráním, členěním a nabídkou.
Vhodné je zvážit použití venkovní stínící techniky v podobě rolet nebo žaluzií. Při osazení oken s venkovními roletami tak získáte:
- lepší tepelné vlastnosti stavebního otvoru. V zimě je teplo drženo doma, v létě je odkloněna největší teplota ven,
- téměř 100% možnost stínění,
- zvýšená bezpečnost,
- ochranu okna před povětrnostními vlivy,
- vyšší zvuková izolace,
- soukromí.
Každý výrobce nabízí několik profilů, které se liší zejména svou hloubkou, izolačními vlastnostmi a materiálem. I v tomto případě vám doporučujeme obrátit se s výběrem na našeho odborného poradce.
Nákup oken je dlouhodobá a finančně náročná investice podobně jako nákup střešní krytiny, ale na rozdíl od ní budete okna osobně používat a budou vytvářet každodenní pohodu vašeho interiéru, a proto si možná jejich výběr zaslouží větší pozornost. Proč se vám vyplatí investovat do kvalitních oken, si můžete přečíst v kapitole Proč zvolit kvalitní okna. (Proč zvolit kvalitní okna)
Porovnání jednotlivých typů oken zas v kapitole Výhody a nevýhody jednotlivých typů oken. (Výhody a nevýhody jednotl. typů oken)
Největší plochu okna tvoří jeho výplň, která také rozhoduje o jeho tepelných vlastnostech. U všech typů oken nabízíme zasklení izolačním dvojsklem nebo trojsklem. Základní skla je možné kombinovat se speciálními skly (vzorované, bezpečnostní, kalené a protihlukové). Všeobecně platí, že izolační trojsklo má lepší tepelné vlastnosti. Pro zvolení vhodného skla je třeba zvážit i všechny ostatní faktory, které ovlivní celkový tepelný prostup – a to je otázka na našeho odborného poradce.